اتاق کودک

اتاق کودک

لوازم اتاق کودک

اتاق کودک فقط یک جای خواب برای کودک نیست، بلکه کودک در آن مشق هایش را می نویسد، بازی می کند و کارهای دیگر را انجام می دهد. کودکان باید در اتاق خود راحت باشند و از بودن در آن جا لذت ببرند. برخی از والدین در انتخاب وسایلی که کودکانشان آن ها را بپسندند مشکل دارند و یا وسایلی که انتخاب کرده اند مشکل دارند و رضایت آن ها را جلب نکرده است. مثلا لوستر، ساعت و یا چراغ شب خواب که برای اتاق کودک تقریبا ضروری است.

لوستر کودک

کودکان از داشتن لوستر های زیبا در اتاقشان بسیار خوشحال می شوند. اگر لوستر هایی که برای آن ها می خرید طرح ها ی کودکانه داشتن باشند این خوشحالی چندین برابر می شود. ما این امکان را درhttps://dreamkids.ir/ فروشگاه اینترنتی رویای کودکانه برای شما فراهم کرده ایم. شما می توانید از بین لوستر های مختلفی که در سایت قرار دارند طرح مورد علاقه ی فرزند خود انتخاب کنید.

ساعت کودک

شاید در ابتدا این فکر را کنید که ساعت برای اتاق کودک لازم نباشد، اما زمانی که فرزندتان گفتن زمان از روی ساعت را یاد بگیرد حتما این اصرار را خواهد داشت که شما برای او ساعت خریداری کنید. ما در فروشگاه خود انواع ساعت های دیواری و رومیزی بسیار زیبا را ارائه می کنیم که کودک شما عاشق آنها خواهد شد. برای مثال ساعت رومیزی باب اسفنجی از محصولاتی است که کودکان بسیار به آن علاقه دارند.

چراغ خواب

خواب در فرزندان بسیار مهم است و در رشد آن ها تاثیر مستقیم دارد. گاهی اوقات کودک از تاریکی مفرط در اتاق می ترسد و اگر لامپ ها را هم روشن بگذارید خواب او دچار اختلال می شود، کمک حال شما در این لحظه چراغ خواب است و داشتن یک چراغ خواب نور مناسبی به اتاق کودک می تاباند . چراغ خواب های سایت به سه دسته ی دیواری، آباژور و رومیزی پریزی تقسیم می شوند. همه ی این چراغ خواب ها در طرح های مختلف دخترانه و پسرانه موجود هستند که می توانید برای اتاق کودک خود خریداری کنید.

ما در سایت فروشگاه اینترنتی رویای کودکانه سعی داریم به شما کمک کنیم اتاق کودک خود را به زیباترین حالت در بیاورید. اما اینها همه ی کاری که ما می کنیم نیست؛ شما می توانید به نکات مربوط به اتاق کودک از طراحی آن گرفته تا چیدمان را در بخش وبلاگ سایت دسترسی داشته باشید. برای مشاهده کلیک کنید.

 

نورپردازی اتاق کودک

نورپردازی اتاق کودک

کودکان و نوزادان بخشی مهم از زندگی هستند. والدین همیشه دوست دارند کودک هایشان در آرامش باشند و هیچ چیزی آنها را آزرده خاطر نکند. یکی از مواردی که شاید خیلی از کودک ها ممکن است از آن ترس داشته باشند و نتوانند بعضی شب ها به راحتی بخوابند تاریکی است. پس نورپردازی اتاق کودک یکی از مهم ترین چیزهایی است که هر پدر و مادری باید به آن توجه کنند.

نورپردازی اتاق کودک باید چگونه باشد؟

اتاق کودک باید به گونه ای باشد که کودک احساس ترس نکند و همچنین نور اتاق برای او آزار دهنده هم نباشد، لامپ های معمولی این ویژگی را ندارند و در صورتی که روشن باشند خواب کودک را مختل خواهند کرد. در این مواقع باید از سایر لوازم نورپردازی اتاق کودک استفاده کرد که هم اتاق کودک در طول شب نور کافی را داشته باشد و هم کودک به راحتی بخوابد. می توانید برای بهترین نورپردازی در اتاق کودک از چراغ خواب مخصوص اتاق کودک و یا لوستر استفاده کنید.

استفاده از چراغ خواب در نورپردازی اتاق خواب کودک

اتاق کودک حتما باید یک چراغ خواب داشته باشد تا نورپردازی خوبی داشته باشد. چراغ خواب با نور ملایمی که دارد نور ملایمی را برای اتاق کودک فراهم می کند. چراغ خواب اتاق کودک انواع دیواری، پریزی و آباژور رومیزی دارد. بستگی به سلیقه ی شما دارد که از کدام یک استفاده کنید. چراغ خواب ها می توانند طرح های مختلفی هم داشته باشند، کودکان دوست دارند وسایل اتاقشان طرحی داشته باشد که مورد علاقه ی آنها باشد. چراغ خواب هم جزو همین موارد است. چراغ خواب های دیواری و رومیزی با طرح های مختلف کودکانه که حتما مورد علاقه ی فرزندان شما خواهند بود در فروشگاه آنلاین رویای کودکانه موجود است و می توانید محصول مورد علاقه ی خود را انتخاب کرده و سفارش دهید.

لوستر اتاق خواب کودک

استفاده از لوستر در اتاق کودک به زیبایی دکوراسیون آن می افزاید و همچنین برای نورپردازی اتاق کودک هم بسیار مناسب است. لوستر در عین حال که به زیبایی اتاق کودک می افزاید نور زیاد لامپ را هم کم می کند تا برای چشم های کودک آزاردهنده نباشند.  لوستر های با طرح های کودکانه بسیار مورد علاقه ی کودکان است. با گرفتن لوستر هایی که طرح شخصیت های کارتونی مورد علاقه ی کودکتان را دارد آنها را خوشحال کنید.

اگر برای نورپردازی اتاق کودک خود نیاز به کمک دارید و به دنبال کالایی می گردید که بتواند هم باب میل کودکتان باشد و هم شما، حتما از وب سایت فروشگاه اینترنتی “رویای کودکانه” دیدن کنید. سعی ما در وب سایت این بوده است که بهترین کیفیت، فرصت انتخاب فراوان و قیمت مناسب را در زمینه ی لوازم نورپردازی اتاق کودک برای شما فراهم کنید.

 

طراحی اتاق مشترک دخترانه و پسرانه

طراحی اتاق مشترک دخترانه و پسرانه

 

طراحی اتاق مشترک برای دختر و پسرچالش برانگیز نیست در صورتی که یک برنامه ریزی و طراحی اصولی داشته باشید.

 

اولین قدم شما این است که دو رنگ اصلی قالب برای عناصر اصلی اتاق اعم از دیوار،فرش،مبلمان و… پیدا کنید که به سن هر دوی کودکان بخورد،ترکیبهای رنگی مانند سفید و خاکستری ، فیروزه ای و سفید و یا ترکیبی از رنگهای اصلی به خوبی میتواند برای طراحی اتاق مشترک مفید باشد.

 طراحی اتاق دخترانه

 

برای کامل کردن طراحی اتاق شما باید لایه متمم و کامل کننده برای رنگ امیزی خودتان انتخاب کنید، به عنوان مثال برای اتاق با رنگهای خاکستری و سفید یک هماهنگی با رنگ زرد در وسایل جانبی اعم از آباژور کودک ، قاب عکس ، پشتی ها و یا حتی نوار باریک روی دیوار استفاده نمایید.

 طراحی اتاق کودک

 

در هنگام انتخاب مبلمان سعی کنید از انتخاب طرحهای دارای مضمون خودداری کنید (به عنوان مثال طرح ماشین) به این علت که جفت کردن مشترک جهت طراحی اتاق کار زیبایی نمیشود به جای آن از طراحیهای ساده تر و قابل زوج بودن استفاده کنید.

 طراحی اتاق پسرانه دخترانه

 

بخش هیجان انگیز طراحی اتاق خواب تک و بی نظیر وسایل جانبی اتاق و شخصی سازی المانهای فردی میباشد، انتخاب وسایل مشترک بین دو کودک که به آنها حس خوشایندی داشته باشند. وسایل اتاق مانند تزئینات دیواری، چوب لباسی و ساعت کودک و یا ساخت اسم کودکان روی دیوار میتواند شور و هیجان زیادی به اتاق کودک بدهد.

طراحی اتاق مشترک

 

سعی کنید از وسایل تزئینی متفاوت ولی با یک طیف رنگی استفاده کنید، به عنوان مثال اگر از یک آباژور طرح گل قرمز برای طراحی دخترانه استفاده میکنید برای طرح پسرانه از یک آباژور ماشین قرمز استفاده نمایید.

طراحی اتاق پسرانه 

 

این از نکاتی بود که شما میتوانید برای طراحی اتاق مشترک کودک دختر و پسر دلبندتان از آنها استفاده نمایید.

منتظر عکس از طرح اتاقهای زیبای شما هستیم.

 

دوازده نکته مهم برای طراحی اتاق نوزاد

دوازده نکته مهم برای طراحی اتاق نوزاد

 

بر طبق نظرها و پیش بیش بینی ها برای جدیدترین طراحی ۲۰۱۶ اتاق نوزاد به ۱۲ نکته اساسی میتوان اشاره کرد که میتوان با این نکات طراحی های زیبا و کارآمدی را داشته باشیم:

 

۱- بازگشت به سادگی با ابزار رنگ

رنگهای نرم و یکنواخت با هم را فراموش کنید و سعی کنید از رنگهای جذابتر و غیر رسمی تر استفاده کنید،کمی شجاعت به خرج دهید

%d8%b1%d9%86%da%af%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c-%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%d9%86%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%af

۲- استفاده از رنگ طلایی ملایم

طبق نمونه های مطرح سال ۲۰۱۶ استفاده از رنگ طلایی ملایم زیاد دیده شده،شاید بتوان گفت از رنگ صورتی معمول کمی نوگرایانه تر میباشد و یک حالت لوکس و افسونگری به اتاق نوزاد میدهد

%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9

۳- استفاده از المان های بومی

استفاده از وسایل تزئینی همچون المانهای سرخپوستی یا دریایی یا مشابه میتواند اتاق کودک را به مکانی جذاب و دلپذیر تبدیل کند.

%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9-%d8%b3%d8%b1%d8%ae%d9%be%d9%88%d8%b3%d8%aa%db%8c

%d9%88%d8%b3%d8%a7%db%8c%d9%84-%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9

۴- طراحی یکپارچه مدرن شیک تر از همیشه

مدت خیلی طولانی است که طراحی مدرن اتاق نوزاد هنوز با زیبایی و وقار خود چشم نوازی میکنو،استفاده از رنگهای سفید و روشن و ساده میتواند شما را برای این کار کمک به سزایی کند.

%d8%aa%d8%ae%d8%aa-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%a8-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9-%d9%85%d8%af%d8%b1%d9%86

%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%d9%85%d8%af%d8%b1%d9%86-%d9%86%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%af

%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9-%d9%85%d8%af%d8%b1%d9%86

۵- بالا در آسمان

در سال جدید نگاه ما به آسمان و در ابرهاست،در این نوع طراحی ما از المانهای ابر و آسمان به صورتهای کاغذ دیواری یا لوستر کودک و ابرها و عروسکهای نمدی استفاده میکنیم

%d8%aa%d8%b2%d8%a6%db%8c%d9%86-%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9

۶- استفاده از چوب طبیعی

چوب طبعی با رنگ اصلی آن یک استفاده خیلی شکیل در طراحی اتاق نوزاد میباشد،استفاده از آن در ساخت طاقچه،وسایل آویزی و حروف چوبی قطعا یک پیشنهاد زیباست

%d9%88%d8%b3%d8%a7%db%8c%d9%84-%da%86%d9%88%d8%a8%db%8c-%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9

%d8%af%da%a9%d9%88%d8%b1-%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%d9%86%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%af

۷- تخت خواب نوگرایانه

چیزی که در این مرکز توجه بوده رفتن به سمت طراحیهای نوگرایانه و بعضا نامعمول تخت خواب نوزاد است،این طرحها میتواند با اشکال ، رنگها و متریالهای غیر معمول همراه باشد،تخت نوزاد را به یک وسیله تک و دوست داشتنی تبدیل کنید

%d8%b7%d8%b1%d8%ad-%d8%aa%d8%ae%d8%aa-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%a8-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9

۸- رنگ یعنی همه چیز

در گذشته رنگ آمیزی اتاق نوزاد به یک یا دو رنگ انجام میشد ولی طراحیهای نو گرایانه جدید تمایل به رنگهای الوان و جسورانه بیشتر نشان میدهند

%d8%b1%d9%86%da%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9

۹- الهام گرفتن از سفر و ماجراجویی

از المانهای سفر و ماجراجویی استفاده کنید و سعی کنید از جملات الهام بخش شبیه به “تو بزرگترین ماجراجویی” یا “هرگز متوقف نشو” و امثال آن در اتاق نوزاد و کودک جهت الهام بخشیدن به کودکان استفاده نمایید.

%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9

۱۰- نورپردازی که میدرخشد

آویز و لوستر کودک چشم نواز، آباژور های کودک الهام گرفته از شخصیتهای کارتنی و یک نورپردازی تک میتواند یک اتاق نوزاد تک و زیبا برای شما به ارمغان آورد.

 

۱۱- وسایل قدیمی شیک

برای تزیین اتاق نوزاد میتوانید از اشیاع قدیمی و فانتزی استفاده نمایید،وسایل عتیقه میتواند زیبایی خاصی به اتاق کودک بدهد.

%d8%af%da%a9%d9%88%d8%b1-%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9

%d8%aa%d8%b2%db%8c%db%8c%d9%86-%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9

۱۲- فضای کیهانی

استفاده از سمبولهای فضای کیهانی همانند کاغذ دیواری ستاره ای یا لوستر کودک ماه و ستاره به همراه رنگهای خاکستری، سیاه و سفید میتواند درخشندگی خاصی به اتاق نوزاد بدهد.

%d8%a7%d8%aa%d8%a7%d9%82-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9-%d9%81%d8%b6%d8%a7%db%8c%db%8c

امیدواریم توانسته باشیم با این نکات تفکر جدیدی به شما بدهیم، در صورت تمایل فرستادن عکسهای اتاق کودک دلبندتان میتواند ما را خوشحال کند.

 

 

توصیه هایی برای اینکه کودک بهتر بخوابد

خواب این امکان را برای کودک فراهم می کند تا قوای از دست رفته ی خود را بازیابد، بزرگ شود و مغز او رشد کند.

میزان خواب کودک و نوزاد در روز ساعت کودک
نوزاد در اولین ماه های تولدش زیاد می خوابد. میزان خواب نوزاد بسیار بیشتر از میزان بیدار بودنش است.
– خواب نوازد در ابتدای تولد: حدود ۱۸ تا ۲۰ ساعت
– خواب نوزاد در ۱ تا ۳ ماهگی: ۱۸ تا ۱۹ ساعت
-خواب نوزاد در ۴ تا ۵ ماهگی: ۶  تا ۱۷ ساعت: دوره ای که برنامه ی ساعت خواب کودک کمی ثابت می شود.
-خواب نوزاد در ۶ تا ۸ ماهگی: ۱۵ تا ۱۶ ساعت
-در ۹ تا ۱۲ ماهگی: ۱۴ تا ۱۵ ساعت

خواب روزانه ی کودک
– از ابتدای تولد تا ۶ ماهگی: ۳ بار خواب روزانه ضروری است: یک بار پیش از ظهر و دو بار بعد از ظهر.

– از ۹ ماهگی تا ۱ سالگی: خواب بعد از ظهر در این سن دیگر اجباری نیست.

توصیه هایی برای اینکه کودک بهتر بخوابد
– کودک را چه در روز و چه در شب در تاریکی کامل نخوابانید. زیرا کودک تا ۳ یا ۴ ماهگی برای تفکیک شب و روز از یک دیگر مشکل دارد؛ به طور مثال شب ها چراغ خوابی در اتاق کودک روشن کنید. شب خواب کودک

– کودک را با عجله نخوابانید: او را عادت دهید که آرام آرام به خواب برود.

– قبل از خواب با کودک بازی هایی نکنید که موجب سرزندگی او شود.

– فضای آرام و اطمینان بخشی در اتاق خواب کودک به وجود آورید.

– کودک را مجبور نکنید تا بلافاصله بعد از دراز کشیدن به خواب برود.

– از تغییردادن محل گهواره ، اسباب بازی ها و تشک خواب او پرهیز کنید.

– زمانی که مشاهده کردید کودک گریه می کند، بسیار تکان می خورد، خمیازه می کشد و چشمانش را می مالد، بدین معناست که خسته است و وقت خواب اوست.

– لازم نیست زمانی که او می خوابد هر ۱۵ دقیقه در اتاق او را بازکنید تا از خواب بودن او اطمینان یابید. زیرا ممکن است این کار باعث بد خوابی او شود.

– هنگامی که کودک در اتاق خوابش بیدار می شود و گریه می کند  فورا وارد اتاق خواب او نشوید. چند لحظه صبر کنید تا او خود دوباره به تنهایی بخوابد.

– کودک اغلب در طول خوابش، بیدار می شود و گریه می کند و سپس فورا دوباره می خوابد. گاهی ۸ بار در شب بیدار میشود: بیدار شدن او ، بین ۱ تا ۱۰ دقیقه، طول می کشد. کودک گریه می کند، غرغر می کند و دوباره می خوابد؛ نباید در مدت این بیدار شدن به کودک سر زد. زیرا او عادت می کند که به تنهایی نخوابد و حتما کسی برای خوابیدن در کنار او باشد.

– بهتر است سر و صدای خانه به اتاق کودک راه نیابد. لازم است کودک  در سکوت بخوابد.

– بین ۳ تا ۶ ماهگی نیازی نیست که نیمه شب ها به کودک شیر داد مگر آن که پزشک شیر دادن در نیمه های شب را توصیه کرده باشد.

– بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که کودک در اولین هفته های تولد در اتاق خواب والدین بخوابد. اما این وضع بهتر است بیش از ۶ ماه طول نکشد. زیرا ممکن است در آینده برای کودک مشکلات خواب و مشکلات رفتاری به وجود آورد.

– کودکانی که مادران آنها در دوران بارداری دچار اضطراب و یا افسردگی بوده اند، ممکن است در خوابیدن کمی مشکل داشته باشند.

کودک باید به چه شکلی بخوابد؟
– کودک باید حتما به پشت بخوابد. زیرا در صورتی که کودک روی شکم بخوابد با خطر جدی مرگ ناگهانی رو به رو است.

– صورت کودک را باز بگذارید. اتاق کودک

– دمای اتاق نباید از ۱۸ تا ۲۰ درجه بیشتر شود. بعضی از والدین تصور می کنند که هرچه اتاق گرمتر باشد کودک سلامتی بیشتری خواهد داشت: این فکر اشتباه باعث به وجود آمدن آلرژی های گوناگون می شود(اگزما، التهاب نایژه(برونشیت)، آسم، التهاب گلو و …).

– در اتاق کودک سیگار نکشید.

– از تشک مناسب برای اندازه ی تخت کودک استفاده کنید.

منبع:sante-medecine.commentcamarche.net

خوابیدن کودک در اتاق خواب خودش

بسیاری از پدر و مادرها مشکلاتی برسر خوابیدن کودک در اتاق خواب خودش و جدا کردن اتاق خواب خردسال خود دارند. بیشتر این مشکلات خواب کودکان از همان دوران نوزادی و نوپایی سرچشمه میگیرد. اگر برنامه خواب کودک در تا دوسالگی تنظیم شود کودکان در دوران خردسالی و سنین بزرگتر در این زمینه دچار مشکل نخواهند شد .
کودکان معمولا با بهانه های مختلف حاضر به خوابیدن در اتاق خواب خود نمیشوند و والدین بهر دلیلی وجود کودک را در رختخواب خود تحمل میکنند . جدا کردن اتاق خواب کودکانی که مادر خانه دار دارند تا دوتا دو سال و نیم  بایستی صورت بگیرد و کودکانی که مادر شاغل دارند میتوانندسه  تا سه سال و نیم  نیز صبر کنند البته کودک نبایستی در رختخواب پدر و مادر بخوابد بلکه باید جای خواب جداگانه ای برای او در نظر گرفته شود .

اتاق خواب کودک
برای خواباندن کودک در اتاق خواب خودش کارهای زیر را انجام دهید :
-برای خواب کودک برنامه مشخصی در نظر بگیرید: کودک بایستی از زمان مشخصی خود را برای خوابیدن آمائه کند . حتی اگر خوابش نمی آید . معمولا یکساعت پیش از خواب کودک را حمام کنید . سپس مسواک زده و بعد از آن اورا به اتاق خوابش راهنمایی کنید.
-کنار کودک بمانید و برایش قصه تعریف کنید و یا کتاب بخوانید . روزهای ابتدایی جدا کردن کودک بهتر است در اتاق خواب کنار تختش بنشینید . و کم کم فاصله خود را از تخت او بیشتر کنید . ممکن است شب‌های اول بسیار سخت باشد. کودک هزار بهانه میتراشد  تا خودش را به تخت پدرو مادر  برساند د. شاید او پشت در اتاق شما بخوابد تا نشان دهد نمی‌خواهد از شما جدا شود. اما صبوری در این زمینه میتواند شما را سریعتر به مقصود برساند .
برای اینکار بهتر است :

– کودک  را درون  تختش خوابانده ، در آغوش گرفته ، ببوسید و  به او بگویید که  وقت خوابیدن  است و بعد نزدیک تخت روی زمین قرار بگیريد بهیچ عنوان درون  تختخواب کودک نروید یا لب آن ننشینید و یا عضوی از بدن مانند دست یا موی خود را به کودک ندهید.
–صورت مادر یا پدر نباید  را بطرف  کودک تا او نتواند  به چشم‌های شما نگاه کند. به کودک بگویید  که زمان خواب است و بایستی چشم‌هایش را ببندد.
–چراغ ها را خاموش کنید و اگر کودک علاقه دارد برایش آباژور کودک بگذارید .
-برای کودک قصه بگویید یا کتاب بخوانید و پس از آنکه تمام شد دیگر با او حرف نزنید تا کودک بخواب رود .
–همه اینکارها را هر شب تکرار کنید و فاصله خود را از تخت کودک بیشتر کنید تا به پشت در اتاق برسید .
–کودک بعد از تکرار  نشستن پدر و مادر بیرون  اتاق خوابش ، یاد می‌گیرد که خودش به تنهایی بخوابد. اما برای ایجاد این بایستی صبر و حوصله بخرج دهید و زمان صرف کنید .
نکات زیر را رعایت کنید:

– جدا کردن اتاق خواب کودک در سنین خردسالی باید بتدریج و با صبر و حوصله صورت گیرد . شاید برخی از افراد از ابتدا اتاقی را برای نوزادشان در نظر بگیرند و از همان ابتدا اقدام به خواباندن نوزاد در اتاق خودش بکنند . در این موراد از ابتدا کودک به خوابیدن در اتاق خودش عادت دارد اما در سنین بالاتر بایستی حتما بتدریج این مساله حل شود.
-پیش از انجام دادن اینکار با کودک صحبت کنید و او را از نظر ذهنی آماده کنید . کتابهایی در این زمینه برایش بخوانید .
–اگر در طول دو هفته اول علائم اضطرابی مهمی به چشم نیامد، برای هفته سوم مادر پس از خواباندن کودک در اتاقش به اتاق خواب خود برای استراحت می‌رود. در این شرایط وجود چراغی که مسیر راه کودک را برای رسیدن به اتاق مادر روشن نگه دارد الزامی است.
–صبوری و مدیریت درست ، به دور از دلسوزی‌و نگرانی‌  و اضطراب شرط اصلی در تحقق تغییر این عادت است. زیرا اضطراب ازمادر به کودک نیز انتقال میابد .
ـ از تخت خواب مناسب و استاندارد برای کودکان خردسال استفاده کنید . مناسب ترين تخت خواب  تختهای با اندازه بين تخت نوزاد و تخت نوجوان. تخت خواب کودک بایستی راحت  باشدو تشک مناسب داشته باشد و مورد علاقه کودک باشد .
ـ  اگر بعد از خواباندن کودک بیدار شد و به رختوخواب شما آمد با وجود خستگی ، کودک را به اتاقش برگردانيد. و به او يادآوری نمایید «عزیزم  تو باید توی اتاق خودت بخوابی».
نکات بيشتر

ـ ترس‌و نگرانیهای فرزند خود را ریشه یابی کنید .احساساتش را نادیده نگیرید و درباره آنها باهم گفتگو کنید.
ـ به او بگوييد که حيوانات جنگل هرگز نمي‌توانند وارد اتاق خوابش شوند. هيولا واقعي نيست و اگر فکر مي‌کنيد بعضي از قصه‌هاي خيالي مي‌توانند برداشت غلطي براي کودکتان ايجاد کنند آنها را نخوانيد.
ـ ليوان آبی  کنار تخت کودک قرار دهید از بهانه کودکان برای بيرون آمدن از اتاق خواب تشنگی میباشد .
ـ پیش از خوابیدن کودک را به دستشویی ببريد تا با آرامش بخوابد.
ـ ممکن است در پروسه جدا کردن اتاق خواب کودک ،ممکن است  کودک دچار شب ادراري نيز بشود. هرگز با عتاب و تحقير واکنش نشان ندهيد و اين شرايط را تحمل کنيد.
ـ دو یا چند تغییر همزمان را برای کودک انجام ندهید . مثلا  از پوشک گرفتن کودک و یا از شیر گرفتن کودک همزمان با جدا کردن اتاق خواب او نباید باهم صورت گیرد .

منبع : سایت koodakonline.com

نکاتی که باید برای دکوراسیون اتاق کودک بدانید

تزیین اتاق خواب کودک سرگرم کننده است اما این را در نظر داشته باشید که لوازم اتاق او باید هم کاربردی و هم متناسب با سن اش باشد. این چند نکته را هنگام تزیین اتاق خواب کودکان در نظر بگیرید.

۱٫ تخت دوطبقه

فایده تخت های دوطبقه زمانی است که میهمان های تان می خواهند شب را در خانه شما سپری کنند. در این صورت افراد بیشتری می توانند از یک اتاق استفاده کنند، به علاوه فضای کمتری هم نسبت به تخت های دیگر اشغال خواهد کرد.

تخت اتاق کودک

۲٫ تخت

انتخاب تخت مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا هم جنبه کاربردی و هم جنبه زینتی دارد. تخت های یک نفره برای اتاق کودک مناسب است اما مدل آن بستگی به خودتان دارد. شما می توانید یک تخت ساده یا حتی سلطنتی برای کودکتان بخرید.

تخت رویای کودکانه

۳٫ رنگ

مطمئنا مهمترین تصمیمی که برای تزیین اتاق خواب کودک می گیرید، رنگ آن است. به فرزندتان اجازه دهید درباره رنگ مورد علاقه اش نظر دهد. بهترین راه این است که با رنگ های خنثی مانند سفید و خاکستری آغاز کنید سپس رنگ های گرم و سرد را به آن بیافزایید.

رنگ اتاق کودک

۴٫ فرش

تزیین اتاق کودک را از فرش آغاز کنید. فرش های ساده بهترین انتخاب هستند، در این صورت شما می توانید اتاق را با لوازم دیگری مانند تابلوها، اسباب بازی و… تزیین کنید تا بیشتر به چشم آیند. سعی کنید فرشی بخرید که بادوام و به راحتی قابل شستشو باشد.

رویای کودکانه

۵٫ پرده

همان طور که می دانید پرده نقش مهمی را در فضای اتاق کودک ایفا می کند. برای اتاق کودکان ۲ روش را می توان در پیش گرفت. روش اول این است که برای دیوارها رنگی خنثی و برای پرده ها رنگارنگ و طرح دار انتخاب کنید.

اما اگر می خواهید دیوارها را با کاغذ دیواری های طرح دار بپوشانید، ما پرده های ساده را به شما پیشنهاد می کنیم.

پرده اتاق کودک

۶٫ کمی خلاقیت به خرج دهید

برای جذابیت بیشتر اتاق کودک، خلاقیت به خرج دهید و پایتان را کمی از استانداردها فراتر بگذارید. دیوار می تواند مکانی برای خلاقیت کودکان باشد. بنابراین می توانید یک دیوار را تخته سیاه کنید تا کودکتان با آن سرگرم شود. زمانی که او بزرگ تر شد هم می توانید به سادگی آن را رنگ کنید.

اتاق کودک

۷٫ قفسه ها

قفسه ها جزو یکی از کاربردی ترین لوازم اتاق کودک هستند. هر چقدر تعداد آنها بیشتر باشد، به نفع تان است. کودکان در مسیر رشد خود چیزهای زیادی جمع می کنند، بنابراین احتیاج به جایی برای نگهداری آنها دارند.

شما می توانید اسباب بازی ها را در کشوها قرار دهید و برای کتاب ها از قفسه های باز استفاده کنید. چیدن کتاب ها در کتابخانه، کودکتان را به کتاب خواندن جذب می کند.

dream kids

۸٫ روتختی

روتختی اتاق کودک را طرح دار و رنگی انتخاب کنید.

روتختی اتاق کودک

۹٫ هنگام تزیین اتاق کودک، به استفاده آینده از آن هم فکر کنید

اگر چه اتاقی که در این تصویر می بینید برای کودکی ۵ ساله تزیین شده اما او در نوجوانی هم می تواند به سادگی با تغییراتی مانند تعویض تابلو به جای تلویزیون یا میز تحریر، از آن استفاده کند.

گالری لوستر کودک

این ها نکاتی است که باید در تزیین اتاق کودک به آنها توجه کنید. برای زیبایی بیشتر، آثار هنری مورد علاقه او را قاب کنید و از دیوار بیاویزید یا با برچسب های زیبا دیوار او را زیباتر کنید. بالش های رنگی و طرح دار نیز زیبایی اتاق کودک او را تکمیل خواهند کرد.

منبع : bartarinha.ir

نکاتی درباره دکوراسیون اتاق کودک

انتخاب رنگ اتاق نوزاد

پیش از انتخاب هر وسیله ای باید به انتخاب رنگ اتاق نوزادتان فکر کنید. برای انتخاب رنگ معمولا به جنسیت نوزاد توجه می شود به طور مثال رنگ های صورتی و گلبهی برای دکوراسیون اتاق نوزاد دختر و رنگ های آبی و تم خاکستری بیشتر برای دکوراسیون اتاق نوزاد پسر انتخاب می شود، اما توجه داشته باشید که برای سال های اولیه زندگی نوزادتان انتخاب رنگ به جنسیت زیاد بستگی ندارد انتخاب رنگ های ملایم و آرامش بخش در عین حال شاد می تواند برای دکوراسیون اتاق نوزاد شما بسیار مناسب باشد.

رنگ اتاق کودک رویای کودکانه (Copy)

انتخاب گهواره اتاق نوزاد

پس از انتخاب رنگ نوبت به انتخاب گهواره مناسب برای اتاق کودک می رسد. توجه داشته باشید که رنگ گهواره ی شما تا حد زیادی بستگی به رنگ غالب فضای اتاق کودک شما دارد اما چون رنگ های انتخابی این فضاها معمولا ملایم است انتخاب انواع رنگ سفید و شیری برای گهواره ها بسیار مناسب است توجه داشته باشید که ایده ی مقرون به صرفه برای انتخاب گهواره ها در طراحی اتاق نوزاد می تواند گهواره هایی باشد که با باز کردن بخشی از آن ها تبدیل به تخت خواب می شود بنابراین مدت زمان بیشتری را می توانید از این گهواره ها استفاده نمایید پس در انتخاب گهواره ها به این موارد هم توجه کنید.

اگر برای طراحی اتاق نوزاد از تم سفید استفاده کرده اید می توانید از یک رنگ متضاد و گرم برای گهواره ها استفاده کنید و جلوه ی بهتری به فضای دکوراسیون اتاق کودک خود ببخشید.

نکته ی دیگر که در انتخاب گهواره و یا تخت خواب نوزاد باید به آن توجه کرد قابلیت تغییر ارتفاع تخت خواب است که بتوانید در شرایط مختلف آن را برای کودکتان تغییر دهید و به سادگی از آن لذت ببرد این قابلیت در اکثر تخت خواب ها وجود دارد پس به سادگی می توانید تختی با این قابلیت برای نوزاد دلبندتان انتخاب نمایید حضور اکسسوری های متحرک بالای تخت دلبندانتان می تواند آرامش بیشتری را در زمان حضور در تختشان برای آن ها فراهم کند.

گهواره اتاق کودک رویای کودکانه (Copy)

انتخاب صندلی ننویی اتاق نوزاد

وقتی نوزادی به دنیا می آید به حضور نسبتا مداوم مادر در سال های اولیه زندگی خود نیاز دارد بنابراین بهتر است فضایی را برای حضور بی دغدغه ی مادر در نظر بگیریدو این فضا شامل یک صندلی ننویی و پوف مقابل آن می شود که با کمک آن ها می توانید ساده تر مراتب آسایش دلبندتان را فراهم کنید می توانید برای دیزاین اتاق نوزاد خود به صورت کاربردی تر در کنار صندلی ننویی شلف هایی را برای جای دادن کتاب هایش در نظر بگیرد و فضای منحصر به فردی را در اتاق کودک خود در نظر بگیرید.
این صندلی ننویی می تواند جای خودش را به یک صندلی تابی آرام بخش در کنار پنجره بدهد و فضای خاصی را برای آرامش مادر و کودک فراهم کند.

صندلی مادر اتاق نوزاد رویای کودکانه (Copy)

انتخاب فضای تعویض نوزاد

همان طور که گفته شد در طراحی اتاق نوزاد باید به نیازهای اولیه ی او بیشتر توجه کنید، به طور مثال در نظر گرفتن فضایی برای تعویض کودک شاید در بسیاری از طراحی ها در اولویت نباشد اما باید در اولویت قرار گیرد و بخش مناسبی از اتاق نوزاد به این فضا اختصاص داد. این فضا می تواند روی دراور مخصوص لباس های او باشد و یا یک میز شلف مانند باشد که سایر لوازم نوزاد را روی آن قرار دهید، یک ایده ی بامزه برای دیزاین اتاق نوزاد می تواند آویزان کردن لباس های بامزه او با دیوار باشد.
با اضافه کردن یک رنگ پر جنب و جوش به فضای اتاق نوزاد خود می تواند یک نقطه ی کانونی در آن ایجاد کنید و ظاهرمنحصر به فردی به آن ببخشید. با انتخاب این رنگ ها می توانید توجه نوزاد خود را به رنگ ها جلب کنید و ساده تر رسیدگی به او را انجام دهید.

فضای تعویض اتاق کودک رویای کودکانه (Copy)

طراحی اتاق نوزادان دو قلو

اگر مهمانان تازه وارد شما دو قلو هستند پس فضا را باید برای هر دو آن ها آماده کنید انتخاب یک رنگ ملایم مناسب برای دکوراسیون اتاق نوزاد پسر و دختر اگر جنسیت فرزندان متفاوت است باید مانند تصویر هوشمندانه باشد و دیزاین اتاق نوزاد باید به صورت قرینه صورت گیرد تا شرایط آسایش برای هر دو کودک فرآهم شود.

طراحی اتاق دوقلو کودک رویای کودکانه (Copy)

انتخاب نورپردازی اتاق نوزاد

با انتخاب یک نورپردازی ملایم و منحصر به فرد می توانید فضای آرامش بخش و رمانتیکی برای کودک دلبندتان فراهم کنید.استفاده از لوستر کودک زیبا و تلفیق این نور پردازی با یک پرده ی حریر می تواند آرامش تاثیر گذاری را برای خواب دلبندتان فرآهم کند.

نورپردازی اتاق نوزاد رویای کودکانه (Copy)

برگرفته از سایت چیدانه

نکاتی راجع به چیدمان اتاق نوزاد

انتخاب رنگ برای اتاق نوزاد

چیدمان اتاق نوزاد حساسیت های خود را می طلبد. اینکه اتاق و وسایل نوزاد دختر صورتی و وسایل و اتاق نوزاد پسر آبی باشد؛ باور رایجی است که از قدیم وجود دارد و تقریبا  به شکل نوعی سنت و باور در آوده است. اگر چه این خود زیبایی خاصی دارد و هارمونی بین وسایل اتاق ارامش خاصی را به نوزاد القا می کند اما اتاق نوزاد را به هزاران نو طرح و رنگ دیگر هم می توان چیدمان کرد. اگر می خواهید چیدمان جدیدی را تجربه کنید پا از سنت ها فراتر بگذارید و از رنگ های دیگری غیر از آبی و صورتی هم استفاده کنید.انتخاب رنگ برای اتاق نوزاد

انتخاب وسایل اتاق خواب نوزاد

برای خرید وسایل اتاق  نوزاد باید این مساله را در نظر بگیرید که نوزاد رشد بسیار سریعی دارد و اگر در انتخاب وسایل دقت  نشود قبل از اینکه فرسوده شوند دیگر قابل استفاده نیستند؛ بنابراین رنگی که برای اتاق نوزاد انتخاب می کنید باید به گونه ای باشد که برای او تا چند سال آتی زیبا و جذاب به نظر برسد. همچنین می توانید از تختخواب هایی استفاده کنید که به راحتی به طول آنها اضافه می شود و نرده های محافظ آنها قابل برداشتن است و یا کشوهایی که از سطح روی آنها برای تعویض پوشک نوزاد استفاده می شود بعد ها می تواند به عنوان جا لباسی و… استفاده شود.

انتخاب وسایل اتاق خواب نوزاد

سیستم گرمایش و روشنایی اتاق نوزاد

نکته دیگری که هنگام برنامه ریزی برای اتاق نوزاد باید به آن توجه کنید نورپردازی و سیستم گرمایشی اتاق است. دمای اتاق نوزاد باید بین۱۹ تا۲۲ درجه سانتی گراد باشد؛ بنابراین راهی ایمن برای تنظیم این دما پیدا کنید. برای تنظیم نور اتاق نوزاد در روز باید از پرده های نازکی که نور خورشید را از خود عبور می دهند ولی آن را تلطیف می کنند استفاده شود. همچنین در شب باید از نوری غیر مستقیم و ضعیف استفاده شود تا مادر به راحتی بتواند تغذیه و دیگر نیاز های کودک در شب را بر طرف کند.برای این امر باید از چراغ خواب های کم نور و یا کلید های تایمردار که میزان نور را تنظیم می کند استفاده کرد.

سیستم گرمایش و روشنایی اتاق نوزاد

کفپوش اتاق نوزاد

بهتر است برای اتاق نوزاد به جای فرش از کفپوش های قابل شستشو، استاندارد و با رنگ های شاد استفاده کنید. کودک تا مدتی پس از تولد روی را نمی آموزد  و پس از آن هم بار ها و بار ها زمین می خورد. پس کفپوشی که انتخاب می کنید به گونه ای باشد که اگر کودک روی آن سر خورد خطری او را تهدید نکند. برای دیوار های اتاق  نوزاد هم می توانید از رنگ و روغن استفاده کنید اما امروزه استفاده از کاغذ دیواری های مناسب با روحیه کودکان و حتی برچسب های کودکانه بیشتر توصیه می شود.

کفپوش اتاق نوزاد

  1. از تخت های فنر دار و بالش های خیلی نرم استفاده نکنید. بالش خیلی نرم گوش کودک را نوزاد را بد شکل می کند و علاوه برآن نوزاد سرش را در آن فرو می برد و ممکن است باعث خفگی اش شود.
  2. به جای لحاف از پتو های پشمی و پنبه ای ملافه شده استفاده کنید و هرگز از لحاف های پر قو برای نوزادان استفاده نکنید جرا که ممکن است باعث اختلال تنفسی آنها شود.

 

برگرفته از سایت otagh.ir